EstiCRM
/
Blog
/

Licencja pośrednika nieruchomości: czy agent musi mieć licencję?

Licencja pośrednika nieruchomości: czy agent musi mieć licencję?

Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wiele osób decyduje się na zakup własnego mieszkania czy domu lub postanawia zainwestować w nieruchomości. Aby usprawnić ten proces, postanawia skorzystać z usług profesjonalnego agenta. Co kryje się pod tym pojęciem? Jakie kwalifikacje i uprawnienia powinien mieć agent nieruchomości? Licencja jest wciąż niezwykle przydatna w pracy w tym zawodzie. Sprawdzamy, czy obecnie pośrednik musi ją posiadać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy licencja pośrednika jest obecnie wymagana;
  • w jaki sposób uzyskać licencję PFRN;
  • jak sprawdzić licencję agenta nieruchomości.

Jak polskie prawo reguluje pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?

Kim właściwie jest pośrednik? Jak wskazuje art. 179a ustawy o gospodarce nieruchomościami to przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Osoba wykonująca ten zawód odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu mieszkania lub domu do sprzedaży bądź wynajmu. Z kolei pod pojęciem samego pośrednictwa kryje się odpłatne wykonywanie czynności, które zmierzają do zawarcia umów nabycia lub zbycia praw do nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, najmu lub innych będących prawem do części mieszkania (art. 179b).

Warto również wspomnieć o tym, że zakres czynności wykonywanych przez agenta określa umowa pośrednictwa. Taki dokument musi być sporządzony na piśmie pod rygorem nieważności. Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może zostać każdy przedsiębiorca, w tym m.in. spółka akcyjna, z o.o. oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Co ważne, nie musi posiadać żadnych zezwoleń. Do dodatkowych wymagań stawianych pośrednikom nieruchomości można zaliczyć:

  • konieczność zawierania umów o pośrednictwo w wymaganej formie;
  • posiadanie ubezpieczenia określonego w ustawie
  • oraz zaświadczenia o niekaralności.

Ustawowe uprawnienia pośrednika nieruchomości

W związku z zawartą umową pośrednictwa agent ma prawo wglądu do wielu dokumentów. Zaliczyć do nich można:

  • księgi wieczyste,
  • kataster nieruchomości,
  • tabele i mapy taksacyjne tworzone na podstawie art. 169 ust. o gospodarce nieruchomościami,
  • ewidencje uzbrojenia terenu,
  • plany miejscowe,
  • rejestr cen czy świadectw charakterystyki energetycznej.

Wszystkie wymienione uprawnienia przysługują z mocy ustawy. Przedsiębiorca może działać na wyżej wymienionych zasadach lub być osobą zatrudnioną w biurze nieruchomości w charakterze agenta (pośrednika). Kluczem do sukcesu w tej branży jest doświadczenie, specjalizacja w określonym segmencie rynku oraz reputacja.

Czy pośrednik musi mieć licencję?

Do końca 2013 roku zawód ten był regulowany ustawowo. Obecnie licencja poświadczająca zdolność do wykonywania pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie jest wymagana. Duże zmiany przyniosła ustawa deregulacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Wprowadzona deregulacja sprawiła, że pośrednikiem nieruchomości może zostać praktycznie każdy. Nie ma konieczności wcześniejszego przygotowania czy weryfikowania kompetencji. Na naszym rynku można znaleźć wielu pośredników, którzy nie posiadają licencji, a świadczą kompleksowe usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

O wpis do rejestru mogą aktualnie wnioskować m.in. osoby będące do tej pory asystentami pośredników. Obecnie nie istnieją specjalne wymagania prawne ani dotyczące wykształcenia, praktyki zawodowej czy ukończenia studiów podyplomowych. Wielu pracodawców wymaga jedynie zapału do pracy, profesjonalnego podejścia do zadań, rzetelności, komunikatywności i zaangażowania. Dobrze postrzegana w tym zawodzie jest umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientem, odporność na stres, cierpliwość oraz dobra organizacja.

Niektóre biura w Polsce zatrudniają jednak licencjonowanych agentów. Dzieje się tak ze względu na fakt, że posiadanie licencji wzbudza zaufanie oraz stanowi pewnego rodzaju świadectwo zdobycia odpowiedniej wiedzy. Niejednokrotnie zdarza się, iż jest to argument przeważający za wyborem usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Transakcje przeprowadzone przez licencjonowanego pośrednika są realizowane sprawniej i bezpieczniej. W większości przypadków ich finalizacja odbywa się z satysfakcjonującym klienta skutkiem finansowym.

Nie ulega jednak wątpliwościom, że agent nieruchomości powinien wykonywać swoje czynności zgodnie z prawem. Na początek warto zapoznać się z Kodeksem cywilnym oraz ust. o gospodarce nieruchomościami. Istotne znaczenie mają również ustawy zewnętrzne, m.in. AML czy RODO. Wraz ze wzrostem zaangażowania i podniesieniem kwalifikacji agent jest coraz bardziej doceniany. Tym samym przekonuje do siebie nowych klientów. W tym zawodzie najlepiej odnajdą się osoby przebojowe, cierpliwe, posiadające zdolności komunikacyjne i negocjacyjne.

Skutki deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości

W ostatnich latach dużo się mówi o tym, że ustawa deregulacyjna negatywnie wpłynęła na branżę pośrednictwa nieruchomościami. Zdaniem wielu osób zawód ten utracił prestiż budowany przez długie lata. Wraz z nastaniem nowych przepisów zniknął obowiązek odbywania obowiązkowych szkoleń czy wymogi prawne związane z kompetencjami pośrednika. Brak precyzyjnych regulacji przyczynił się również do powstania problemów z określeniem standardów oraz norm etycznych.

Jak sprawdzić licencję pośrednika nieruchomości?

Aby zweryfikować, czy agent posiada licencję, należy wejść na stronę Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN (pfrn.pl). Wystarczy rozwinąć zakładkę „rejestry” i „wyszukaj pośrednika”. W tym miejscu można rozpocząć wyszukiwanie agenta po imieniu i nazwisku lub numerze licencji oraz mieście albo po województwie, w którym prowadzi działalność.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Dlaczego licencja pośrednika jest ważna?

  • Daje pewność, że usługi świadczone przez agenta nieruchomości są zgodne z prawem i najwyższymi standardami.
  • Potwierdza, że pośrednik ma niezbędną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji.
  • Licencja PFRN to gwarancja, że agent jest w pełni przygotowany do procesu sprzedaży lub wynajmu mieszkania.
  • Doświadczony agent może wycenić nieruchomość w zaledwie kilku minut, sprawdzić ewentualne błędy w dokumentach. Ponadto doskonale zna przepisy prawne związane z obrotem nieruchomościami.
  • Ważna licencja powinna przeważyć o wyborze profesjonalisty.

Sprawdź, jakie kursy i szkolenia dla agentów są przydatne.

Licencja agenta (pośrednika) nieruchomości: podsumowanie

Choć obecnie takie uprawnienie nie jest wymagane, wiele osób pracujących w zawodzie stara się o nie dobrowolnie. Agenci ubiegający się o licencję zawodową muszą spełnić szereg wymogów regulaminowych. Przede wszystkim mają obowiązek zaakceptować zobowiązania wynikające z Kodeksu Etyki Pośrednika i Zarządcy Nieruchomości. Warto wspomnieć o tym, że istnieje konieczność aktualizacji licencji co trzy lata. Tytuł specjalisty PFRN obejmuje różne dziedziny zarządzania nieruchomościami. Stanowi potwierdzenie specjalistycznych kompetencji pośrednika, które można uzyskać po ukończeniu szkolenia z danej dziedziny oraz zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Przeczytaj również...