FAQ

Często zadawane pytania

Eksport ofert na własną stronę www

Jeśli posiadają Państwo własną stronę wwww lub są jej wykonawcą, przedstawiamy poniżej dostępne metody stałego eksportu ofert.

Każdy zewnętrzny wykonawca stron www naszych Klientów otrzyma od nas kompleksowe wsparcie merytoryczne.

Strony internetowe mogą otrzymywać od nas oferty w postaci pliku XML spakowanego razem ze zdjęciami i wysłanego na wskazany adres FTP serwera www.

Dysponujemy także mechanizmem API, ale przy masowych eksportach jest to format niezalecany, chociażby ze względu na brak tzw. eksportu całościowego. Dla formatu XML kolejkowanie aktualizacji jest skrupulatnie realizowane po naszej stronie.

API jest doskonałym uzupełnieniem importu za pomocą plików XML i można stosować go zamiennie, przykładowo do wgrania dodatkowych informacji o zespole, pobrania archiwum sprzedanych ofert itp.

Posiadamy własny format EstiCRM XML, będący wierną kopią danych w systemie EstiCRM:

EstiCRM XML - zobacz specyfikację

Alternatywnie proponujemy jeden z popularnych formatów XML:

Gratka XML - zobacz specyfikację

Oferty.net XML - zobacz specyfikację

Otodom XML - zobacz specyfikację

Są one dobrze udokumentowane, ogólnodostępne, często spotykane.

Wszystkie paczki wysyłamy w interwale co 1 godzinę, jeśli tylko nastąpiła jakakolwiek zmiana w ofertach.

Każdy z wyżej wymienionych formatów można samodzielnie wyeksportować definiując na swoim koncie EstiCRM eksport ofert na dowolny serwer FTP. Realizuje się to w dziale Ustawienia -> Portale w programie.

Wspomniana wcześniej opcja eksportu całościowego, to wysyłka całej bazy ofert. Taka wysyłka wyrównuje stan ofert na portalach i na www - czego nie ma w paczce, jest usuwane, co nadmiarowe, jest uzupełniane, pozostałe dane są aktualizowane, paczka jest złożona z wszystkich aktywnych ofert. W każdym z powyższych formatów ustawiane jest specjalne pole oznaczające eksport całościowy. Eksport całościowy może być samodzielnie zainicjowany przez każde biuro w dziale Ustawienia -> Portale.

W ciągu dnia oferty wysyłane są automatycznie przyrostowo, w paczkach są tylko te oferty, które zostały zmodyfikowane lub dodane w ciągu ostatniej godziny.

Strona www powinna oczekiwać paczek ZIP ze spakowanym plikiem XML oraz zdjęciami wszystkich ofert, które są w nim aktualizowane. Co godzinę skrypt na www powinien sprawdzać czy pojawiła się nowa paczka. Jeśli tak, należy ją rozpakować, przeanalizować i uzupełnić/dodać/usunąć oferty. Następnie należy usunąć taką paczkę (lub zarchiwizować). To wszystko co musi robić skrypt na stronie www, kontrolować czy są nowe paczki i uzupełniać bazę w ich oparciu.

Poniżej znajduje się odnośnik do aktualnej dokumentacji API:

EstiAPI - zobacz specyfikację

Co można zmodyfikować w szablonie www?

Strony szablonowe to dobry i bardzo atrakcyjny cenowo sposób na stronę www dla Twojego biura.

Wybierając stronę www z EstiCRM mają Państwo możliwość konfiguracji wielu elementów wyglądu serwisu.

W dużym skrócie modyfikować można takie elementy jak:

 • logo
 • dowolne kolory nagłówka i stopki
 • dowolne kolory czcionek
 • dowolne kolory przycisków
 • zdjęcia w banerze na stronie głównej
 • układ wyszukiwarki względem banera startowego
 • menu i wszystkie teksty podstron
 • dane kontaktowe

Przykładowe realizacje obrazujące możliwości konfiguracji oraz dodatkowe informacje odnaleźć można w dziale Strony www

Przenosiny z innego programu

Każdy producent oprogramowania zobligowany jest do tego, by wygenerować swoim klientom bazę danych. Baza danych gromadzona w programach komputerowych jest własnością klienta, właściciel oprogramowania jest jedynie operatorem tych danych.

Procedura przeniesienia danych

Po wygenerowaniu danych producent innego oprogramowania przekaże je Państwu w umówionym wcześniej formacie. Rekomendujemy wgranie bazy na serwer, z którego będziemy mogli pobrać paczkę z danymi. Po otrzymaniu danych od poprzedniego operatora należy niezwłocznie przekazać je do nas.

Od tej pory rozpoczyna się proces przenosin. Potrzebujemy około 24 godzin na przeniesienie danych. W przypadku dużego archiwum (powyżej 3 tysięcy ofert i poszukujących) proces migracji może ulec wydłużeniu, ale bez względu na to oferty i poszukujący aktywni zostaną zaimportowani już w pierwszej dobie.

W trakcie kopiowania przez nas danych sugerujemy, aby wystąpili Państwo do wszystkich portali, na jakie eksportują Państwo oferty, o nowe dane do eksportów. Prosimy o przekazanie następującej krótkiej informacji lub zbliżonej, ale z zachowaniem sensu przekazu:

Uprzejmie prosimy o podanie nowych danych do eksportu ofert z programu biurowego. Dokonaliśmy zmiany oprogramowania na EstiCRM.

Po przenosinach

Po zaimportowaniu przez nas danych powiadomimy Państwa o tym fakcie i poprosimy o ich weryfikację w EstiCRM.

EstiCRM będzie gotowy do pracy, a nasz Dział Pomocy do pełnego wsparcia.

Co ze stroną www?

Przed pobraniem danych z poprzedniego programu należy podjąć decyzję co zrobić ze stroną internetową biura.
Najpopularniejsze scenariusze to:

 • dostosowanie obecnej strony, pomożemy merytorycznie jej wykonawcy we wdrożeniu eksportu ofert z EstiCRM,
 • zamówić nową stronę u zewnętrznego wykonawcy, również pomożemy wykonawcy merytorycznie,
 • skorzystać z jednej z opcji naszych stron szablonowych.

W przypadku dwóch pierwszych opcji należy działania podjąć dużo wcześniej niż procedura przeniesienia. Stronę szablonową instaluje się tuż po migracji. Jej instalacja i konfiguracja trwa od jednego do kliku dni.
Ciekawą opcją może być skorzystanie z naszej strony szablonowej do czasu wykonania lub dostosowania indywidualnej strony www.

EstiCRM to mój pierwszy program, co dalej?

Zakładamy, że zarejestrowali się Państwo na bezpłatny okres testowy poprzez przycisk Wypróbuj i posiadają Państwo pierwsze oferty lub są w trakcie ich pozyskiwania.

Najważniejszą kwestią na starcie jest eksport tych ofert na portale ogłoszeniowe.
Umowę z każdym z wybranych portali należy zawrzeć niezależnie od EstiCRM. Po nawiązaniu współpracy z każdym z portali muszą Państwo wystąpić do każdego z osobna o dane do eksportu ofert z programu biurowego. Otrzymane dane należy wprowadzić do systemu w zakładce Ustawienia>Portale lub przekazać nam na adres kontakt@esticrm.pl, lub pomoc@esticrm.pl.

Następnym krokiem jest decyzja dotycząca stworzenia strony www. Najpopularniejsze scenariusze to:

 • skorzystać z jednej z opcji naszych stron szablonowych,
 • zamówić nową stronę u zewnętrznego wykonawcy, pomożemy merytorycznie jej wykonawcy we wdrożeniu eksportu ofert z EstiCRM.
Żaden pakiet mi nie odpowiada

Jesteśmy elastyczni. Pakiet Personal nie oznacza pakietu droższego niż Ultimate. To pakiet, który możemy dowolnie dostosować do wymagań.

Pracują Państwo na niewielkiej liczbie ofert, bo dbają Państwo o ich jakość, ale zależy Państwu na funkcjach z pakietu Ultimate? Nie ma problemu, tak dostosujemy cennik, by był dla Państwa korzystny.

Prosimy w takim wypadku o kontakt z nami oraz informację jakie parametry zawarte w tabeli na stronie Cennik Państwa interesują.