Zawód pośrednik - jak zostać agentem nieruchomości?

Opublikowano:
9
.
06
.
2022
przez: 
Dział Pomocy EstiCRM

Marzysz o wysokich prowizjach, elastycznym czasie pracy i satysfakcji ze spełniania marzeń klientów o luksusowych domach? Zawód pośrednika nieruchomości nieustannie zyskuje na popularności. Zobacz, jak zostać agentem nieruchomości, jakie kwalifikacje są wymagane na tym stanowisku i jak szybko odnaleźć się w branży.

Czy agent nieruchomości musi mieć licencję?

Od 2014 roku pośrednik nieruchomości nie jest zobowiązany do posiadania kierunkowego wykształcenia czy państwowej licencji do wykonywania zawodu. Dawniej trzeba było odbyć specjalne praktyki i zdać egzamin. Obecnie, dzięki ustawie deregulacyjnej pośrednictwo w obrocie nieruchomościami może być kierunkiem dla każdego, kto pragnie rozwijać się w tym zawodzie, łatwo dopasowuje się do zmiennych warunków, jest kontaktowy, ciekawy świata i wykazuje zainteresowanie drugim człowiekiem. Jakie jeszcze wymagania powinieneś spełnić?

Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Jeśli chciałbyś zostać agentem nieruchomości, musisz posiadać oświadczenie o niekaralności, brane są pod uwagę głównie wyroki skazujące za przestępstwa cywilne, skarbowe oraz związane z obrotem nieruchomościami. Kolejnym wymaganiem jest także pełna zdolność do czynności prawnych oraz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

 

Jeżeli jednak chcesz zdobyć wykształcenie, które pomoże Ci wykonywać wyżej wymienione obowiązki, pomocne mogą okazać się studia na kierunkach takich jak: prawo, ekonomia, budownictwo, marketing, socjologia lub komunikacja wizerunkowa, public relations. Innym sposobem na zdobycie wiedzy jest uczestnictwo w kursach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami czy udział w wewnętrznych kursach organizowanych przez pracodawcę.

 

Jako przyszły pośrednik nieruchomości powinieneś wykupić polisę OC od następstw szkód, które mogą zostać poczynione w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Przygotuj się także na konieczność częstych wyjazdów, co będzie znacznie łatwiejsze, jeśli masz prawo jazdy kat. B. Twoim głównym zadaniem będzie znalezienie klienta, a następnie nakłonienie go do nabycia przedmiotu transakcji. Nic dziwnego, że w tym zawodzie tak bardzo liczą się zdolności interpersonalne i umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia.

 

Jak zostać agentem nieruchomości? Przede wszystkim poznaj przepisy w zakresie nieruchomości, zdobądź wiedzę na temat obranej ścieżki zawodowej, pracuj nad pewnością siebie i rozwijaj umiejętności komunikatywne. Naucz się przygotowywania umów przedwstępnych i innych istotnych dokumentów, które z punktu widzenia prawa są niezbędne do kupna, wynajmu lub sprzedaży nieruchomości.

 

Nie musisz posiadać specjalnej licencji czy wykształcenia. Stwórz swoje CV agenta nieruchomości i umieść w nim informacje, które wskażą, że będziesz mógł być postrzegany jako dobry kandydat a to stanowisko. Z czasem ocenisz, jaką specjalizację chcesz wybrać. Na przykład ustalisz, czy interesuje Cię rynek wtórny lub pierwotny, mieszkania i domy jednorodzinne, nieruchomości komercyjne czy biurowe.

Przeczytaj również...